• ZABAWA CHOINKOWA

          • Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły.

            W tym roku zabawę noworoczną rozpoczęły przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Dnia 18 stycznia 2024 r. już od godziny dziesiątej na parkiecie szalała najmłodsza część szkolnej społeczności. Nie zabrakło tańców oraz atrakcyjnych zabaw i konkursów, które dla milusińskich poprowadziła p. Monika Stefaniuk- członek Rady Rodziców.

            Druga część choinkowej zabawy należała do uczniów klas IV-VIII. Od godziny 16.00 młodzież mogła popisywać się swoimi umiejętnościami tanecznymi na sali gimnastycznej, która w tym dniu została uroczyście przystrojona.

            W przygotowanie i uatrakcyjnienie tegorocznej zabawy włączyli się również rodzice i nauczyciele. Rodzicom zawdzięczamy poczęstunek, zaś nauczyciele przygotowali dla młodzieży liczne zabawy integracyjne.

            Choinka Noworoczna jak zwykle była wielkim przeżyciem dla uczniów naszej szkoły.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE.

          • ASEŁKA W NASZEJ SZKOLEZe Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów.

            Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Tegoroczne jasełka w naszej szkole zostały przygotowane przez uczniów szóstej, siódmej i ósmej klasy pod opieką p. Beaty Ziarek.

            Dekorację przygotowała p. Renata Kurenda.

            Przedstawienie jasełkowe miało wśród uczniów za zadanie przybliżenie okoliczności narodzin Pana Jezusa. Scenariusz jasełek zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Zbawcy.

            Uczniowie wcielili się w rolę Józefa i Maryi oraz pastuszków, którzy podążając za światłem na niebie, jako pierwsi ujrzeli nowonarodzone dziecię. Nie mogło oczywiście zabraknąć pokłonu Trzech Króli. Wiele emocji wywołała scena ukazująca symboliczną walkę dobra ze złem- rzesza diabłów walczyła z aniołami. Przedstawienie wprowadziło nas w czas Bożego Narodzenia i podniosłego nastroju również dzięki wspólnemu śpiewaniu kolęd.

            Przedstawienie jasełkowe było dla nas wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji.

            Po występie głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.

            Po jasełkach wychowawcy spotkali się ze swoimi wychowankami na wigiliach klasowych.

          • TERESPOL JAKIEGO NIE ZNALIŚMY, CZYLI NIECODZIENNA WYCIECZKA PO REGIONIE

          • Dnia 15 grudnia 2023 r. dla wszystkich uczestników finału konkursu wiedzy oraz laureatów konkursu plastycznego w ramach XX jubileuszowej edycji konkursu gminnego „Gmina Międzyrzec- Wczoraj- Dzisiaj- Jutro” odbyła się niecodzienna „wycieczko-nagroda” po naszym regionie.

            A dokładnie udaliśmy się do … Terespola.

            Fundatorem wycieczki był Pan Mariusz Filipiuk Starosta Bialski, który objął konkurs Honorowym Patronatem

            W wyjeździe wzięli udział uczniowie PSP im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, Szkoła Podstawowa W Halasach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu , Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Tuliłowie, a także nauczyciele przygotowujący uczniów zarówno do konkursu wiedzy, jak i plastycznego oraz jego współorganizatorzy:

            Pani Justyna Kołodziejczuk- Dyrektor PSP w Rudnikach, Pan Andrzej Kurenda- Prezes TPN w Międzyrzecu Podlaskim

            Opiekę medyczną zapewniła wszystkim podróżnym Pani Urszula Chmiel- pielęgniarka Ośrodka Zdrowia w Rogoźnicy

            Dzień dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i atrakcji

            Pierwszym punktem wycieczki była Prochownia Terespol.

            To zabytkowy bunkier z 1913 r. o powierzchni blisko tysiąc metrów kwadratowych. Wybudowany został ponad 100 lat temu przez cara Rosji w ramach pierścienia obronnego twierdzy brzeskiej. Pełnił rolę magazynu amunicyjnego dla obiektów fortecznych, rozlokowanych na terenie Przedmościa Terespolskiego.

            W 2011 roku niszczejący obiekt przejęli miłośnicy i hobbyści z Terespola, zrzeszeni w Kole Miłośników Fortyfikacji. Dokonali gruntownego remontu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz i w ośmiu pomieszczeniach oraz galerii wentylacyjnej urządzili wystawy eksponatów militarnych, etnograficznych oraz wystawy tematyczne np.: „Ogórek Terespolski”, „Kolej warszawsko-terespolska”, „Pieniądze świata”, „Karty telefoniczne Europy”.

            Jednym z ciekawszych eksponatów, który wzbudził nasz zachwyt, była makieta stacji Terespol z okresu lat 1919-1939. Makieta została wykonana własnoręcznie przez członków Koła. Po obiekcie oprowadził nas pan Przemysław Wróblewski.

            Po intensywnym zwiedzaniu muzeum czekała na nas dodatkowa atrakcja- ognisko integracyjne w zimowym plenerze. Były pyszne kiełbaski oraz gorąca herbatka.

            Kolejnym punktem wycieczki była zabytkowa cerkiew prawosławna p.w. św. ap. Jana Teologa, wzniesiona w końcu XVIII wieku, z fundacji Antoniego Pocieja, pierwotnie jako świątynia unicka.

            Obecna neoklasycystyczna forma jest efektem wielu przebudów wykonywanych na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Od 1875 r. jest świątynią prawosławną. Uczestnicy wycieczki mieli mnóstwo pytań do oprowadzającego nas po obiekcie proboszcza ks. prot. Jarosława Łosia.

            Niezwykłe wnętrza świątyni urzekły nas wszystkich. Tutaj każdy mógł zapalić świeczkę w określonej intencji. Wejście do cerkwi okazało się wejściem w tajemniczy świat.

            We wnętrzu zauważyliśmy zupełny brak rzeźb, nie było także konfesjonałów. Najbardziej charakterystycznym elementem w cerkwi był ikonostas- ściana pokryta ikonami, oddzielająca nawę od prezbiterium.

            Dowiedzieliśmy się, że liturgia prawosławna odprawiana jest tylko raz w ciągu dnia.

            Po malowniczej cerkwi przyszedł czas na nieco ekstremalne wyzwanie- zwiedzanie terespolskich fortów. Podjęliśmy krótką wędrówkę śladami tych umocnień militarnych, ale dostarczyła nam ona sporej dawki adrenaliny.

            Dyrektor Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie PSP im. Karola Krysińskiego w Rudnikach składają szczególne podziękowania Panu Mariuszowi Filipiukowi Staroście Bialskiemu za ufundowanie tak niezwykłej nagrody, łączącej walory edukacyjne, wychowawcze i rekreacyjne

            Wierzymy, że wyjazd przyczynił się do wzbogacenia wiedzy o naszym pięknym i mało znanym jeszcze regionie oraz nawiązania nowych przyjaźni między uczniami szkół z terenu

          • SZKOLNY KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          • Szkolne kiermasze świąteczne stały się już naszą tradycją.

            Dnia 12 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami ks. Danielem Struczykiem oraz p. Emilem Nasiłowskim.

            W czasie kiermaszu można było nabyć pyszne ciasta, babeczki, pierniki i stroiki świąteczne wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły.

            Ponadto p. Emilia Olszewska czuwała nad kiermaszem książek o tematyce bożonarodzeniowej.

            Wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w organizację kiermaszu oraz wspomogli naszą akcję charytatywną – serdecznie dziękujemy!

            Dziękujemy przedstawicielom Rady Rodziców- p. Beacie Karwackiej, p. Annie Przychodzkiej za pomoc w krojeniu ciasta.

            Zebrane pieniądze zostaną spożytkowane na cele szkolne.

            Podziękowania kierujemy również do osób kupujących, którzy swoją hojnością wsparli dzisiejszą inicjatywę.

            Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem Waszej aktywności podczas zakupów, a także szczodrości i życzliwości dla nas i tego, co wspólnie robimy.

            Kierujemy słowa wdzięczności do wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu.

          • RODZINNE WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

          • Czas Świąt Bożego Narodzenia, to okres różnych przygotowań. To kolędowanie i pachnąca świerkiem, kolorowo udekorowana choinka, świąteczne dekorowanie domu i przygotowanie tradycyjnych potraw. Ale też czas na wykonywanie ozdób świątecznych. Z tej to okazji dnia

            7 grudnia, uczniowie klasy czwartej i piątej wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych, które poprowadziła Pani Lucyna Elżbieta Kondraciuk.

            Działania plastyczne wspierali również wychowawcy klas oraz nauczyciel plastyki.

            Organizatorki warsztatów zapewniły uczestnikom potrzebne materiały plastyczne, niezbędne pomoce do wykonania ozdoby, artykuły pasmanteryjne oraz niosły pomoc podczas realizacji pomysłu.

            Dzieci były bardzo zaangażowane, aktywnie i z uwagą wykonywały polecenia prowadzącej. Zajęcia takie rozwijają: postawę twórczą, kształtują kulturę estetyczną, wrażliwość plastyczną, nabywają umiejętności współdziałania w grupie i organizowania sobie pracy. Podczas takich zajęć, uczniowie zdobywają twórcze kompetencje poprzez poznawanie różnych technik plastycznych, jednocześnie integrują się jako grupa klasowa i wraz z Rodzicami.

            Efekt pracy był rewelacyjny. Kreatywnej zabawie towarzyszyły miłe rozmowy i przyjazna atmosfera. Pani Dyrektor Justyna Kołodziejczuk oraz p. Emilia Olszewska podziękowały uczestnikom za przybycie, zaprosiły na kolejne zajęcia a na koniec sfotografowały dokonania dzieci i rodziców.

            Wszystkie stroiki wykonane na dzisiejszych warsztatach zostały przekazane przez uczniów

            i ich rodziców na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy, który odbędzie się 12 grudnia.

            Dziękujemy serdecznie za tak piękny gest!!!

          • Mikołajki w Naszej Szkole.

          • Dnia 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

            Od wielu lat w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach dzieci ubrane w mikołajkowe czapki.

            Wszyscy skorzystali z okazji, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie

            Samorząd Uczniowski z tej okazji zorganizował również akcję „Czapka Mikołaja zwalnia z pytania”. Polegała ona na tym, że ten kto założy w tym dniu czerwoną czapkę Świętego Mikołaja jest zwolniony z odpowiedzi ustnej.

            Akcja cieszyła się dużą popularnością.

          • III Gminny Przegląd Teatrów Profilaktycznych

          • Kolejnych sukces naszych uczniów na III Gminnym Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych

            Tradycyjnie 1 grudnia odbył się już III Gminny Przegląd Teatrów Profilaktycznych pod hasłem „Profilaktyka w oczach dzieci i młodzieży- Przemoc Rówieśnicza”.

            Tym razem miał on miejsce w murach PSP im. Karola Krysińskiego w Rudnikach- laureatów II edycji konkursu

            Priorytetowym celem przedsięwzięcia było promowanie postaw wolnych od agresji, wulgarnych słów, wyzwisk, wyśmiewania, ryzykownego zachowania oraz agresji słownej.

            Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskim, Referatu Oświaty Urzędu Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach.

            Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Pan Krzysztof Adamowicz.

            Do konkursu, jak co roku, przystąpili przedstawiciele wszystkich szkół z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski.

            Inscenizacje teatralne zaprezentowane przez uczniów oceniła komisja w osobach:

            Pani Marta Cybulska – Demczuk - Kierownik Referatu Oświaty

            Pani Dorota Świrydziuk- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

            Pani Katarzyna Jaszczuk Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

            Pani Julianna Oksiutowicz- Członek GKRPA – psycholog

            Pan Bogdan Wawryniuk Członek GKRPA

            Nasi uczniowie w składzie: Aleksandra Iwaniuk, Adam Osiej, Bartosz Warpas, Julia Daniluk, Jacek Borkowicz, Szymon Mościcki, Amelia Warpas, Bartłomiej Barszcz, Kacper Kowalczyk oraz Mikołaj Przychodzki zaprezentowali inscenizację pt. „Zło dobrem zwyciężaj” i tym samym wywalczyli sobie III miejsce na podium.

            Do konkursu przygotowały podopiecznych panie Marzena Przybyłowska oraz Emilia Olszewska.

            BRAWO JESTEŚMY Z WAS DUMNI

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

          • Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
             

            Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

            Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

             

            Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

          • Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

          • 11 listopada 2023 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem p. Sławomirem Litwiniukiem oraz Panią Dyrektor Justyną Kołodziejczuk, uczestniczył w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

            Uroczystości zostały poprzedzone Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Krzewicy, po czym miał miejsce uroczysty „Marsz ze światłem” do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy.

            Tutaj odbył się już po raz dziesiąty „Wieczór z patriotyzmem”, podczas którego wręczone zostały akty nadania tytułów Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski.

            Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski otrzymał ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz, zaś w zaszczytnym gronie Zasłużonych dla Gminy Międzyrzec Podlaski znalazła się Pani Monika Stefaniuk- sołtys wsi Wysokie.

            Serdecznie gratulujemy wszystkich wyróżnionym.

            Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak podniosłym wydarzeniu.

          • Świętem Niepodległości.

          • Dnia 10 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 105. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

            Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas V, VII, VIII oraz III pod kierunkiem nauczycieli p. Beaty Ziarek, p. Sławomira Litwiniuka oraz p. Elżbiety Czerkies.

            Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, czym nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w kolejną edycję akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

            Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze.

            W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

            Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne- począwszy od pieśni patriotycznych, m.in. ,,Roty’’, ,,Rozkwitały pąki białych róż’’ po utwory instrumentalne wykonane na flecie.

            Dzisiejszą uroczystość uświetnił Ogień Niepodległości z pola bitewnego spod Kostiuchnówki na ukraińskim Wołyniu, gdzie w lipcu 1916 r. połączone brygady Legionów Polskich pod wodzą Józefa Piłsudskiego wstrzymały natarcie armii rosyjskiej, co zostało okupione krwią, zaginięciem i śmiercią około 2000 żołnierzy. Ogień Niepodległości w dniu wczorajszym został przekazany przez Nadleśnictwo Międzyrzec delegacji naszej szkoły.

            Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Justyna Kołodziejczuk odczytała Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

            w Województwie Lubelskim skierowaną przez Lecha Sprawkę Wojewodę Lubelskiego do mieszkańców Województwa Lubelskiego.

            Artyści i organizatorzy tego wysmakowanego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.

            Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            #laboratoriaprzyszłości

            #szkoladohymnu

          • OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI Z POLA BITEWNEGO SPOD KOSTIUCHNÓWKI JUŻ W NASZEJ SZKOLE .

          • Dzisiaj przedstawiciele naszej szkoły w osobach: Dyrektor Justyna Kołodziejczuk, p. Emil Nasiłowski, p. Karolina Filipiuk, Sandra Skowron oraz Piotr Węgrzyniak uczestniczyli

            w uroczystym wydarzeniu- symbolicznym, przyjęciu Ognia Niepodległości, które miało miejsce w Nadleśnictwo Międzyrzec, Lasy Państwowe

            Ogień Niepodległości przywędrował z pola bitewnego spod Kostiuchnówki na ukraińskim Wołyniu, gdzie w lipcu 1916 r. połączone brygady Legionów Polskich pod wodzą Józefa Piłsudskiego wstrzymały natarcie armii rosyjskiej, co zostało okupione krwią, zaginięciem

            i śmiercią około 2000 żołnierzy.

            Główny Płomień jest przekazywany na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i bierze udział w obchodach centralnych 11 listopada pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

            Ogień Niepodległości uświetni naszą jutrzejszą akademię z okazji Święta Niepodległości, zaś dzisiaj przekazaliśmy go Gminnemu Ośrodkowi Kultury na ręce Dyrektor Pani Sylwii Hubicy.

            Wierzymy, że sztafeta będzie miała ciąg dalszy.

            Dziękujemy naszym przyjaciołom Nadleśnictwu Międzyrzec za ciepłe przyjęcie

            i okolicznościowe upominki

          • ŚNIADANIE DAJE MOC.

          • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas młodszych po raz kolejny przyłączyli się do programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc”.

            Celem akcji jest promowanie zasad zdrowego odżywiania oraz zwiększanie świadomości uczniów na temat roli śniadania.

          • Dzień Postaci z Bajek.

          • 6 listopada w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek

            Z tej okazji przedszkolaki mogły przebrać się za ulubioną postać bajkową

            Tego dnia wysłuchały również fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek. Rozpoznawały bohaterów i przypominały tytuły opowieści, z których pochodzą

          • Wieczornica zaduszkowa.

          • 5 listopada 2023 r. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach reprezentowana przez Dyrekcję, Nauczycieli, Pracowników, Absolwentów, Przyjaciół oraz Uczniów i Rodziców przygotowała wieczornicę zaduszkową pt. „Nic dwa razy się nie zdarzy”, która miała miejsce w Kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim.

          • Spacer przez życie zaczynamy w pierwszej klasie…- uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej

          • radycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość- pasowanie na ucznia pierwszej klasy.

            Dzisiaj 23 października na sali gimnastycznej pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci,

            w obecności swoich najbliższych, społeczności szkolnej na czele z Dyrektor szkoły Panią Justyną Kołodziejczuk oraz Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Pana Krzysztofa Adamowicza rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

            Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Justyna Kołodziejczuk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

            Symbolicznym ołówkiem, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion swoich podopiecznych.

            Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek, Rady Rodziców oraz pamiątkowych zdjęć. Wychowawca klasy pan Andrzej Kurenda wręczył wychowankom pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje uczniowskie. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

            W roku szkolnym 2023/2024 uroczyste ślubowanie złożyli:

            -Filip Barczuk

            -Mikołaj Ignaciuk

            -Adrian Lewkowicz

            -Tomasz Mościcki

            -Jan Paweł Rybołowik

            Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie

          • „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali” św. Jan Paweł II

          • 16 października minęło 45 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

            W tym roku przypadł XXIII Dzień Papieski, a hasło tegorocznych obchodów to: „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

            Jan Paweł II to postać znana każdemu Polakowi, milionom ludzi na całym świecie.

            Aby upamiętnić fakt kanonizacji naszego Wielkiego Rodaka oraz utrwalać wśród młodego pokolenia pamięć o Papieżu – Polaku, w naszej szkole powstała wystawka tematyczna pt. „Jan Paweł II – największy autorytet przełomu tysiącleci”.

            Odbył się także szkolny konkurs wiedzy „Jan Paweł II – papież Polak”, dedykowany uczniom klas 4-8. Z pytaniami konkursowymi zmierzyło się 18 uczniów, a laureatami konkursu zostali:

            I miejsce - Tomasz Iwaniuk, uczeń klasy 7

            II miejsce - Maksymilian Czapski, uczeń klasy 6

            III miejsce ex aequo -Adam Osiej, uczeń klasy 5 oraz Wiktoria Wieliczko, uczennica klasy 6

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat życia i nauczania papieża Polaka.

          • PRÓBNA EWAKUACJA W NASZEJ SZKOLE!

          • 17 października w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły przy współpracy JRG w Międzyrzecu Podlaskim.

            Akcja miała na celu sprawdzenie przygotowania placówki na wypadek wystąpienia zagrożenia.

            Ćwiczenia rozpoczął sygnał alarmowy, po którym uczniowie wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły niezwłocznie udali się do najbliższych możliwych wyjść ewakuacyjnych, zgodnie z planem ewakuacji. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Udało się uniknąć tłoku i chaosu. Po wyjściu ze szkoły uczniowie i pracownicy skierowali się do wyznaczonego miejsca zbiórki, gdzie dyrektor szkoły pani Justyna Kołodziejczuk sprawdziła, czy wszyscy opuścili zagrożony obiekt. Jak się okazało wszyscy obecni w tym dniu

            w szkole uczniowie, nauczyciele pracownicy zgromadzili się w wyznaczonym miejscu ewakuacji.

            W ten sposób kadra i dzieci przećwiczyli sposób postępowania i zachowania, na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Była to niezwykle pouczająca i ważna lekcja zachowania się w sytuacjach trudnych, gdyż od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie.

            Po próbnym alarmie, dzięki życzliwości strażaków, przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów strażackich.

            W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Pozostali uczniowie uczestniczyli w prelekcji dotyczącej specyfiki wykonywania zawodu strażaka, odpowiednich predyspozycji i kwalifikacji potrzebnych do pracy na takim stanowisku.

            Młodzież szkolna została zapoznana z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić podczas pożaru oraz zasadami zachowania podczas wystąpienia zagrożenia.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Święto nauczycieli i pracowników oświaty obchodziliśmy w naszej szkole 12 października.

            Uczniowie podziękowali nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za poświęcenie i trud włożony w ich wychowanie, deklamując wiersze i śpiewając piosenki podczas uroczystej akademii.

            Klasa trzecia popisała się piękną recytacją wierszy, śpiewem i tańcem.

            Starsi uczniowie z klasy 6 i 7 zaprezentowali scenariusz na wesoło pt. „Kursokonferencja Edukacyjna, czyli co się myśli o nauczycielach”.

            Nie zabrakło też dedykacji muzycznych: Sandra Skowron wykonała piosenkę Sanah„Smutno, mi Boże” a Adam Osiej, Ola Iwaniuk, Julia Daniluk i Amelia Warpas utwór „Nauczycielom”

            Przemiłym akcentem było gremialne wykonanie „Sto lat” przy akompaniamencie kwartetu złożonego z fletu poprzecznego (Kinga Błaszczuk), fletu prostego (Julia Daniluk i Ola Iwaniuk) oraz keyboard (Martyna Dębowska)

            Każdy nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał od uczniów laurkę z życzeniami.

            Dzieci do występu przygotowywały p. Elżbieta Czerkies i p. Renata Kurenda.

            Nie zabrakło również podziękowań i życzeń od Pani Dyrektor, która podczas uroczystości odczytała życzenia skierowane do pracowników szkoły od Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Białej Podlaskiej Krystyny Rachoń-Kulickiej.

            Ponadto wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom: Renacie Kurendzie, Marzenie Przybyłowskiej, ks. Danielowi Struczykowi, Elżbiecie Łaziuk, Edycie Kurendzie, Emilowi Nasiłowskiemu oraz pracownikom niepedagogicznym: Barbarze Kucharuk, Bogumile Kieczce oraz Małgorzacie Barszcz.

            Zwieńczeniem uroczystości były rozmowy przy kawałku pysznego tortu i filiżance aromatycznej kawy, na którą zaprosiła nas Rada Rodziców na czele z przewodniczącą p. Beatą Karwacką.

            Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za pamięć i ciepłe słowa...

          • I NOCNE SPOTKANIE BELFRÓW W GMINIE MIĘDZYRZEC PODLASKI

          • Dnia 22 września 2023 r. w murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego

            w Rudnikach odbyło się I Nocne Spotkanie Belfrów w Gminie Międzyrzec Podlaski.

            Wydarzenie patronatem honorowym objął Wójt Gminy Międzyrzec Krzysztof Adamowicz.

            Mottem spotkania stały się słowa Arthura Ashego „Rozpocznij tam, gdzie jesteś. Wykorzystaj to, co masz. Zrób to, co możesz.”

            Inicjatorem i pomysłodawcą nowatorskiego działania była Pani Justyna Kołodziejczuk Dyrektor PSP w Rudnikach, która wraz z gronem pedagogicznym opracowała bogaty i atrakcyjny program spotkania.

            I Nocne Spotkane Belfrów miało na celu poznawanie drzemiącego w nauczycielach potencjału i możliwości.

            Belfrzy mogli zainspirować się nowymi metodami pracy, podzielić własnymi refleksjami, doświadczeniami, zmienić przestarzałe nastawienie, a tym samym wprowadzać realną zmianę w swoich szkołach po to, by edukacja służyła dobru społecznemu i była coraz bardziej atrakcyjna.

            Podczas wydarzenia nauczyciele uczestniczyli w licznych warsztatach, m.in.:

            • Komunikacja interpersonalna- prowadząca p. Marta Cybulska-Demczuk Kierownik Referatu Oświaty w Gminie Międzyrzec Podlaski

            • Poszukiwanie wewnętrznego przewodnika- prelegent p. Jadwiga Patkowska Dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim, psycholog, specjalista-mistrz programowania neurolingwistycznego

            • Emisja głosu w pracy nauczyciela- instruktor p. Anna Jakubiuk, muzykolog, muzykoterapeuta, pedagog specjalny,

            instruktor tańca

            • Integracyjna gra korytarzowa „Równe szanse”- prowadząca p. Zuzanna Krzysztofik, koordynatorka w programie "Szkoła otwartości" Centrum Edukacji Obywatelskiej, etnografka, lingwistka, prezeska Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie"

            Podczas wieczornego spotkania nie zabrakło również miejsca na zabawy integracyjne, które przygotowały nauczycieli PSP w Rudnikach panie Marzena Przybyłowska oraz Emilia Olszewska.

            W harmonogramie wydarzenia został również zaplanowany ruch na świeżym powietrzu.

            Zajęcia z aerobiku na dziedzińcu szkoły poprowadziła p. Iwona Basara-Teofilska- instruktor fitness oraz zumby

            zaś o 01.00 w nocy odbył się niezapomniany spacer po okolicznym lesie, nad którym czuwali p. Emil Nasiłowski oraz ks. Daniel Struczyk. Nocne spotkanie zwieńczyło wspólne ognisko, które zawsze ma moc łączenia i spajania.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom wydarzenia, wierzymy że czas wspólnie spędzony (blisko 8 godzin!!!) był dla wszystkich inspirujący.

            Zapraszamy za rok!!!

            W wydarzeniu wzięli udział:

            Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz,

            Zastępca Wójta Michał Teofilski,

            Radny Gminy Międzyrzec Jarosław Czapski,

            Dyrektor PSP im. Henryka Sienkiewicza w Halasach Katarzyna Radzikowska,

            Dyrektor PSP im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy Katarzyna Tymoszuk,

            Dyrektor Przedszkola w Rzeczycy Aneta Pawłowska,

            Wicedyrektor SP im. Św. Jana Pawła II w Tuliłowie Monika Waszkiewicz,

            a ponadto przedstawiciele grona pedagogicznego wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli w Gminie Międzyrzec Podlaski.

            Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste- ,,dziękujemy"- zawiera wszystko,

            co chcemy wyrazić!..

            Dyrektor, Rada Pedagogiczna składają serdeczne podziękowania wszystkim Sponsorom, którzy wsparli naszą szkołę w organizacji tej inicjatywy:

            • Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim

            • SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Międzyrzecu Podlaskim

            • Zakład Wyrobów Wędliniarskich Wysokie S.C.

            • OLTOM-BUD Tomasz Olszewski

            • Usługi Transportowe Dariusz Przybyłowski

            • Nadleśnictwo Międzyrzec

            • Wipasz S.A. Zakład Drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim