• Przedsięwzięcia związane z Rokiem dla Niepodległej realizowane w Publicznej Szkole Podstawowej im. Karola Krysińskiego   w   Rudnikach w roku 2018

          • Konkurs „Szkoła Młodych Patriotów”
          • Nasza szkoła w okresie od 16 października do 30 kwietnia 2018 r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu „Szkoła młodych patriotów” Organizatorem konkursu było studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Główny cel konkursu to krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego..
            Wszystkie zadania oceniane były przez jury konkursu na podstawie przesłanych sprawozdań, filmików, prac plastycznych oraz protokołów konkursu. Warunkiem do otrzymania dyplomu „Szkoła młodych patriotów” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 7 spośród 9 zadań. Nasza placówka otrzymała punktację 100 %.

            Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Renata Kurenda, która ukończyła kurs „Szkoła młodych patriotów”. W realizacji zadań konkursowych wspierali ją p. Elżbieta Czerkies, p. Emilia Olszewska oraz p. Sławomir Litwiniuk.

            Do wykonania mieliśmy następujące zadania:

            Zadanie 1. Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
            Zadanie 2. Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
            Zadanie 3. Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
            Zadanie 4. Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. Historia Polski a patriotyzm”
            Zadnie 5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
            Zadanie 6. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych
            Zadanie 7. Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych
            Zadanie 8. Motyw „małe ojczyzny w literaturze” – przygotowanie prac pisemnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy realizowali poszczególne zadania konkursu!
          • Bal Kostiumowy „Radosna Niepodległa”
          • Dnia 25.01.2018r. Tuż przed feriami zimowymi odbył się w naszej szkole Noworoczny Bal Kostiumowy pod hasłem “Radosna Niepodległa”. Uczniowie Naszej Szkoły mieli za zadanie przebrać się w taki kostium aby nawiazywał do ostatnich stu lat dziejów Polski. W klasach I-III konkurs na najpiękniejszy kostium wygrała Małgorzata Mościcka kl. III, a w kategorii klas IV-VII Jakub Daniluk klasa IVb. Nagrody wręczyli Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Nasza Pani Dyrektor. Serdecznie gratulujemy!
          • XI EDYCJA RAJDU ROWEROWEGO ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
          • Dnia 15 maja 2018 r. miała miejsce XI edycja Rajdu Rowerowego Śladami Powstańców Styczniowych. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztofa Adamowicza. Organizatorami rajdu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Krysińskiego w Rudnikach oraz Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski. Kierownictwo nad rajdem objął nauczyciel historii p. Sławomir Litwiniuk, a pomoc w bezpiecznym i sprawnym przejeździe oraz zaplecze techniczne i medyczne rajdu zapewnili strażacy z OSP Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim.
            liczba uczestników - ponad 120 osób. Byli to uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski, Miasta Międzyrzec Podlaski oraz Gminy Drelów. Na szlaku powstańców styczniowych spotkała się młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim, Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuliłowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Misich, Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Krysińśkiego w Rudnikach oraz po raz pierwszy w historii rajdu ze Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie.

            Rajd Śladami Powstańców Styczniowych rozpoczął się przy pomniku upamiętniającym powstańców zlokalizowanym przy Szpitalu Powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim. Następny przystanek miał miejsce na placu Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach, gdzie wspominano o Karolu Krysińskim - patronie placówki, jako jednym z najdłużej walczących dowódców powstania styczniowego. W Rudnikach uczestnicy rajdu zatrzymali się również przy pamiątkowym Krzyżu poświęconym Unitom, broniącym wiary i polskości, którym na co dzień opiekuje się społeczność rudnickiej szkoły. Kolejna stacja rajdu to Dołha. Tutaj młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem powstańców biorących udział w bitwie pod Dołhą oraz podziwiała ogromną lipę - pomnik przyrody. W Żerocinie, w związku ze 100 leciem odzyskania niepodległości, uczestnicy rajdu zatrzymali się przy Kopcu Józefa Piłsudskiego. Poznali historię tego miejsca, jego znaczenie dla lokalnej społeczności oraz zapalili znicze. W Żerocinie uczniowie oddali cześć również poległym powstańcom przy symbolicznym krzyżu przydrożnym. Z Żerocina trasa rajdu wiodła do Utrówki, gdzie także upamiętniono powstańcow.

            Ostatni przystanek rajdu miał miejsce na leśnej polanie. Tutaj na cyklistów czekało ognisko przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski oraz gość specjalny - Wojt Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztof Adamowicz oraz Radny Gminy Międzyrzec Podlaski p. Sławomir Zaniewicz. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowowej w Rudnikach p. Monika Swórska przy ognisku podsumowała rajd, wręczając dyplomy, upominki i podziękowania.

            Głównymi celami tegorocznej edycji rajdu było przybliżenie postaci Karola Krysińskiego – bohatera powstania styczniowego oraz patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach, a także celebrowanie wielkiego święta 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto rajd zakładał kształtowanie postaw patriotyzmu wśród młodzieży, rozbudzanie zainteresowania historią naszego regionu, poznanie miejsc związanych z powstaniem styczniowych, kształtowanie szacunku do przyrody, poznanie fauny i flory okolicznych lasów,a także edukację ekologiczną – „Lasy naszym wspólnym dobrem i wspaniałym miejscem wypoczynku”.
          • I Gminny Przegląd Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „Taneczna Niepodległa”
          • 18 maja 2018 r Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudnikach gościła ponad 100 przedszkolaków z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski na I Gminnym Przeglądzie Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „Taneczna Niepodległa”, który odbył się pod patronatem Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Pana Krzysztofa Adamowicza. Przegląd taneczny był inicjatywą wpisaną do gminnego kalendarza wydarzeń, upamiętniających 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.
            Dzieci w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach prezentowały tańce o charakterze ludowowym i narodowym. Bardzo licznie zgromadzona tego dnia publiczność mogła podziwiać m.in. poloneza, poleczkę, układy taneczne do utworów: „Beczy koza beczy....”, „Moja Maryneczka”, „Depce konik depce”, „Flaga biało-czerwona”, „Jagusia” czy „Przepióreczka”
          • Gminny Konkurs na prezentację multimedialną „Niepodległość w świadomości młodych”.
          • Projekt edukacyjny „Tydzień dla Niepodległej"
          • Uwieńczeniem 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był "Tydzień dla Niepodległej" zorganizowany w naszej szkole. W ramach działań w salach i na oknach pojawiły się dekoracje w barwach narodowych, uczniowie uczestniczyli w akcjach: "Sto słów dla Niepodległej", reagowali list do ukochanej Ojczyzny, poznali sylwetki Wybitnych Polaków, brali udział w ogólnoszkolnym projekcie edukacyjnych mającym na celu usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy o ojczyźnie. Odbył się także uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy 5a pod kierunkiem pań Emilii Olszewskiej i Marzeny Przybyłowskej. Ogłoszono również wyniki Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego. Ponadto nasi uczniowie uprzątnęli teren i zapalili znicze wokół pamiątkowego krzyża przy ogrodzeniu szkoły.
          • Ogólnopolskie dyktando niepodległościowe
          • Gminny Konkurs Gmina Międzyrzec Podlaski "WCZORAJ-DZISIAJ-JUTRO"
          • Tradycją stało się , że w pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach odbywa się finał gminnego konkursu „ Gmina Międzyrzec Podlaski – Wczoraj – Dzisiaj – Jutro”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Andrzej Kurenda. W tym roku nie było inaczej - finał XVI edycji konkursu odbył się dnia 20 listopada 2018r. W związku z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę dominowała tematyka związania z tym okresem

            Cele konkursu1.​Poznanie historii Gminy Międzyrzec Podlaski-​zabytki-​sztuka ludowa-​obrzędy ludowe-​wydarzenia historyczne2.​Znajomość środowiska przyrodniczego-​pomniki przyrody, roślinność-​tereny o wysokich walorach przyrodniczych-​ochrona przyrody3.​Dzień dzisiejszy, perspektywy rozwoju-​władze gminy-​znani ludzie-​sołectwa w gminie-​pomysły na promocję-​ciekawe miejsca-​oświata, ochrona przeciwpożarowa. Konkurs objęty jest patronatem Wójta Gminy Krzysztofa Adamowicza oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim
          • Gminny konkurs plastyczny „Miejsca pamięci walk o niepodległość”
          • Niepodległa do Hymnu
          • 11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe śpiewaliśmy hymn państwowy. Pokazaliśmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrowaliśmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.